5 krokov k úspešnému predaju bytu alebo domu

Veľmi dobre vieme, aké je to náročné predávať svoj domov. Od prvého rozhodnutia rozlúčiť sa s miestom, ktoré si roky skrášľujete až po birokraciu pri predaji. My pre našich klientov prinášame top servis, ktorý im uľahčí každý jeden aspekt predaja. Teraz prevedieme úspešným a bezstarostným procesom aj vás. A keďže si čítate tento článok s najväčšou pravdepodobnosťou už ste rozhodnutí, že chcete predávať. Poďme sa pozrieť, čo vás všetko čaká:

1. Krok
Akú cenu má môj domov?

Najdôležitejšia súčasť predaja nehnuteľnosti. A aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že cena nehnuteľnosti je už vopred daná, v skutočnosti je tam veľa faktorov, ktoré ju ovplyvňujú. Jedným z nich ste práve vy. No poďme od začiatku, pozrime sa na tie základné:

 • Lokalita

 • Výmera

 • Stav

 • Orientácia

 • Svetlo/hluk

 • Právne záležitosti

 • Výstavba v okolí

 • Hustota obyvateľov


Tieto faktory vy samozrejme zmeniť nedokážete. Ale čo dokážete ovplyvniť, a dokáže to pohnúť cenou aj o desiatky tisíc eur, je ako rýchlo chcete predať vašu nehnuteľnosť. Čím viac času máte tým vyššiu cenu si môžete vyžiadať. Určite si pri plánovaní termínu predaja dajte pozor na koniec daňovej povinnosti z predaja. Dátum a cena záleží aj od toho, či máte špecifické požiadavky na spôsob vyplatenia.
 

Ak chcete mať cenu za nehnuteľnosť čo najvyššiu, kontaktujte našu Judit - wiener@moowin.sk, ktorá vám pomôže vyladiť každý detail vašej nehnuteľnosti a cenu tak vytlačí na maximum.

 

 

2. Krok
Privítajme záujemcov

Či už predávate nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu, alebo predávate sami, najdôležitejšie je, aby pri návšteve záujemcu o váš byt z toho bola láska na prvý pohľad. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že väčší počet záujemcov rovná sa aj vyššia cena. Preto je to, ako bude pôsobiť váš byt extrémne dôležité.

Práve tu si ako realitná kancelária dávame nesmierne záležať a spolupracujeme s neuveriteľne šikovnou homestagistkou. Pre vašu lepšiu predstavu ako vyzerá príprava bytu na predaj v rukách homestagistu, ide vlastne o prípravu bytu na nafotenie a predaj. Ako odborníci vám ešte pred samotným predajom poradia do čoho v byte investovať, aby ste zvýšili jeho hodnotu –napr. či dostavať za pár eur priečku, alebo naopak ju zbúrať a z bytu tak spraviť moderný loft. Hlavná náplň homestagistu zahrňa fotenie bytu kvôli predajnému inzerátu a zároveň zariadenie bytu na samotné obhliadky – vy teda neinvestujete do zariadenia a doplnkov kvôli obhliadke a foteniu. Homestagista vám tieto veci zapožičia pre lepšiu predstavu budúceho domova kupujúcich a hlavne vyššiu predajnú cenu pre vás.

Samozrejme ak takúto možnosť nemáte inšpirujte sa jednoducho v časopisoch, či na sociálnych sieťach napr. na Pintereste. Zamerajte sa na to, aby váš byt bol útulný, čistý a išlo z neho teplo domova už na prvý pohľad. Postačí aj malá investícia do doplnkov ako sú vankúše, deky či sviečky, a váš byt bude za pár eur zhmotneným snom kupujúceho o novom domove.

Pri obhliadkach dbajte aj na čas, ktorý si vyhradíte pre záujemcov. V prípade, že byt predávate sami, vopred pripravte byt aj rodinných členov na tieto obhliadky. Teda ideálne nech je doma poriadok a nech ste na obhliadke sami so záujemcami. Zvyšok rodiny pošlite do obchodu alebo na ihrisko. Ak pracujete s realitnou kanceláriou a ešte v dome bývate, dbajte na to, aby ste si obhliadku dohodli aspoň niekoľko dní dopredu a vyhli sa tak nepríjemným situáciám. Pre každého realitného makléra je samozrejme ideálne predávať prázdnu nehnuteľnosť od ktorej má vlastné kľúče, v ktorej sa už nebýva a obhliadky prispôsobuje maklér záujemcom. Naša realitná kancelária sa postará, aby ste nemali žiadne starosti s obhliadkami.

 

PROTIP:
Neinvestujte zbytočne do nového nábytku a drahých doplnkov či dokonca prerábok vášho bytu. Poraďte sa s odborníkom alebo architektom, ktorí vám poradia, ako naozaj zvýšiť cenu bytu a nevyhadzovať peniaze pred predajom. 

 

 

3. Krok
Máme kupcu

Vyzerá to, že váš byt mal úspech a teší sa naň nová rodina. Teraz potrebujete spraviť všetko preto, aby predaj išiel čo najjednoduchšie.
Podpíšete rezervačnú zmluvu. Tá je jednoduchšia a kratšia ako kúpna zmluva no zároveň veľmi dôležitá pre rýchlosť predaja celej nehnuteľnosti. V rezervačnej zmluve si určite čas potrebný na vybavenie finančných prostriedkov na kúpu a zároveň aj čas či dátum vysťahovania sa z nehnuteľnosti, pokiaľ v nej stále bývate.

Po zaplatení rezervačného depozitu, máte istotu, že kupujúci to myslí vážne. V prvom rade dáte na váš inzerát informáciu, že už je byt rezervovaný. Táto povinnosť vám vyplýva zo zákona. Potom sa pustíte do ďalšieho papierovania.

Ak kupujúci financuje kúpu pomocou hypotéky, bude potrebovať znalecký posudok.

Samozrejme na jeho náklady, alebo ak máte dobrú realitnú agentúru, ako je napríklad aj tá naša, vybaví to za vás a bez starostí.

Po schválení financovania v banke sa finalizuje kúpna zmluva, ktorú pripomienkujú obe strany - kupujúci aj predávajúci. Tu sa môže čas určitým spôsobom natiahnuť, preto treba na to myslieť už pri vytváraní rezervačnej zmluvy. 


 

Dokumenty potrebné na predaj:

 • Nadobúdacia/kúpna/darovacia zmluva alebo dedičstvo - túto vašu zmluvu o nehnuteľnosti, ktorú predávate, bude potrebovať aj znalec, aj právnik na návrh kúpnej zmluvy aj finalizujúca banka

 • Vek stavby kvôli znaleckému posudku

 • Pôdorys, ak je k dispozícii, no ten nie je úplne nevyhnutný 

 

PROTIP:
Nezabudnite si dopredu s kupujúcim dohodnúť inventár, čo presne ostáva v byte a je teda súčasťou ceny. A ešte dôležitejšie je určiť si dobu na vysťahovanie.

 

4. Krok
Predávame

Všetko ide super a vy idete podpísať kúpnu zmluvu. Po jej podpise sa prevedie na účet predávajúceho dohodnutá kúpna cena. 

V tomto bode sa v praxi stretávame s týmito možnosťami: 

 • V prípade, že sa financuje nehnuteľnosť z vlastných zdrojov, najbezpečnejšie riešenie pre kupujúceho a aj predávajúceho je notárska úschova, kde sa stanoví v kúpnej zmluve moment uvoľnenia finančných prostriedkov. Najlepšie je to viazať na moment, keď sa nehnuteľnosť prevedie na kupujúceho na katastri. 

 

 • Ak sa financuje kúpa nehnuteľnosti pomocou hypotéky, najjednoduchšie je podpísať kúpnu zmluvu. V prípade, že predávajúci má na túto nehnuteľnosť, ktorú predáva, hypotéku tak si následne dohodne či už s finančným poradcom alebo priamo s bankou možnosti predčasného splatenia hypotéky na túto nehnuteľnosť prípadne prevedie svoju starú hypotéku na novú nehnuteľnosť

 

 • V prípade, že časť kúpnej ceny je financovaná z vlastných zdrojov kupujúceho a zvyšná časť pomocou hypotéky, tak odporúčame využiť aj notársku úschovu a aj záložné zmluvy v banke v jeden deň. Záložné zmluvy sa následne odnesú na kataster, ak máte finančného poradcu odnesie to on, v niektorých prípadoch to môže riešiť aj priamo banka.

 

Po zaplatení kúpnej ceny alebo uvoľnení hypotéky sa zakladajú kúpne zmluvy a správca bytového domu vystaví majiteľovi nehnuteľnosti potvrdenie o nexistencii nedoplatku – teda odpočty za vodu, energie...
Teraz je už na vás, aby ste sa rozlúčili s vašim domovom a odovzdali ho do rúk novým majiteľom. Väčšinou je to do 30 dní od prevedenia finančných prostriedkov na účet predávajúceho, ale samozrejme je to na vašej vzájomnej dohode.

 

 

5. Krok
Kľúče sú odovzdané ešte treba vybaviť pár vecí

Tým, že má váš dom nového majiteľa vaše povinnosti ešte nekončia. Dajte si dobrý pozor, aby ste nezabudli vyriešiť ešte tieto maličkosti týkajúce sa vašej predanej nehnuteľnosti:

 1. Odhláste sa z povinnosti platenia dane z nehnuteľnosti. Potrebujete k tomu rozhodnutie o povolení vkladu do katastra nehnuteľností, ktoré si vyzdvihnete osobne na katastri alebo vám príde poštou na váš občiansky preukaz.

 2. Odhláste sa z povinnosti platieb za komunálny odpad. Toto tiež vybavíte osobne na príslušnom obecnom, či mestskom úrade, s rovnakými dokladmi ako v bode 1.

 3. Zmena trvalého pobytu. Po prihlásení sa k novému trvalému pobytu na inej adrese vás automaticky odhlásia z trvalého pobytu na pôvodnej adrese, netreba nikam chodiť.

Nezabudnite však nahlásiť nové trvalé bydlisko na potrebných úradoch. Minimálne s tými, ktoré s vami komunikujú pomocou slovenskej pošty 😊

 1. Odhláste sa z platby poplatkov RTVS, SPP, ZSE, BVS (pri domoch), sprácovskej spoločnosti, internetu a TV. Tie už dokážete zrušiť ONLINE.


 

Najjednoduchší krok
Ak sa vám pri čítaní tohto článku zatočila hlava a chcete sa vyhnúť všetkým zložitým povinnostiam, ktoré vás pri predaji čakajú, ozvite sa nám. My vám so všetkým radi pomôžeme, dohliadneme aby ste na nič pri predaji vašej nehnuteľnosti nezabudli, uhradíme za vás poplatky spojené so štandardným prevodom nehnuteľnosti, poradíme vám pri vybavovaní nových dokladov a ako čerešničku na torte vám sľubujeme, že vašu nehnuteľnosť predáme za tú najvyššiu možnú cenu. Náš kontakt www.moowin.sk/kontakt